Od Bojana Smiljanić February 7, 2021 U Emocionalna pismenost, Kreativne industrije, Medijska pismenost

Trumanov show ( Moć medija & medijska pismenost )

Film “Trumanov show” govori o mladiću koji je prvih trideset godina svog života proveo u laži. Film je preteča današnjih rialiti programa i istovremeno kritika društva. Na zabavan način uči nas medijskoj pismenosti i kritičkom razmišljanju pa mi je zbog toga jedan od omiljenih filmova koji volim da pogledam svaki put kada mi se ukaže prilika za to.

Mladić po imenu Truman trideset godina svog života provodi u idiličnoj laži zahvaljujući tv ekipi i genijalcu po imenu Kristofer koji je osmislio televizijski show u kojem je Truman glavni lik.

Trumana je kao bebu usvojila korporacija (poznata televizijska kuća) za potrebe rialiti programa. Od tog trenutka ceo njegov život postaje laž. Svi oko njega su glumci. Njegova porodica, prijatelji, komšije, kolege sa posla, sugrađani, pa čak i komšijski pas. Svi oni takođe žive u tom lažnom svetu jer retko kad izlaze iz tv studia u spoljni svet.

Sa Trumanom su od njegovog rođenja. Jedina razlika između njih i Trumana je ta što oni dobrovoljno pristaju da budu deo tog lažnog sveta u zamenu za novac. Postavlja se pitanje da li je taj novac toliko vredan da se u zamenu za njega odreknu stvarnog života.

Svi oni zajedno žive u gradiću po imenu Seahaven koji je za potrebe tv show-a izgrađen na jednom ostrvu. Truman svakodnevno preko tv-a sluša kako je njegov grad raj na zemlji i kako su stanovnici njegovog grada pravi srećnici. Par puta je pokušao da ode sa ostrva i proveri da li je to istina ali se tv ekipa potrudila da ga odvrati od te namere.

Probudili su u njemu fobiju od vode preko koje je morao preći da bi otišao sa ostrva. Uz to su ga za to mesto vezali i kreditima pa je i zbog toga odlagao željeni put.

Truman na kraju zbog nekih događaja počinje da sumnja u sve i svakog i skuplja hrabrost da pobegne iz tog lažnog sveta. Suočava se sa nizom prepreka ali na kraju izlazi kroz vrata tv studia. U toj poslednjoj sceni shvatamo da je moć produkcijske kuće toliko velika da može da utiče čak i na vremenske prilike i neprilike. Sve je lažno, čak i nebo iznad rajskog gradića.

Glumci, odnosno bliski prijatelji, sugrađani i porodica, kojima je Truman okružen, na bubice dobijaju uputstva iz produkcije kako da se ponašaju i šta da govore kako Truman ne bi nešto posumnjao. Samo jedna osoba je zgrožena celom tom pričom i želi da mu otkrije pravu istinu. U pitanju je devojka koja mu se svidela tokom studentskih dana i koja mu kasnije postaje glavna motivacija da ode sa ostrva i razotkrije laž oko sebe.

Kada je pokušala da mu ispriča celu istinu o njegovom životu, tv ekipa je brzo reagovala i odvela je sa ostrva. TV show nastavila je da prati van TV studia i tražila je načine da oslobodi Trumana odatle. Uključila se i u jednu emisiju u kojoj je gost bio Kristofer, tvorac Trumanovog show-a, kako bi još jednom iskritikovala lažni život na koji Truman nikad nije pristao. Za to vreme Truman sklapa kockice praveći njenu sliku kako bi je jednog dana pronašao.

Dok gostuje u tv studiu idejni tvorac emisije govori o detaljima vezanim za ovaj show. U toj sceni se objašnjava koliki je novac u igri i na koji se sve način zarađuje. Studio u kom se snima “Trumanov show” potpuno je prekriven kamerama a emisiju prate milijarde gledalaca. Sve u studiu se reklamira. Od nameštaja u prostoriji do garderobe koju glumci nose. Gledaoci nisu toga svesni ali kasnije kupuju te stvari. Posebno smešna scena vezana za reklame je scena sa seckalicom kada Trumanova žena tokom jednog običnog razgovora sa Trumanom na temu ručka počinje vrlo napadno da reklamira seckalicu 🙂

Film “Trumanov show” ima srećan završetak. Truman razotkriva laž oko sebe i odlazi sa ostrva a u zagrljaj mu trči devojka u koju je zaljubljen i koja mu je pomogla da uvidi istinu o svom životu. Gledaoci istovremeno plaču od sreće zbog Trumana i tuguju jer se završila emisija koju su pratili trideset godina.

Pre nego što je Truman izašao kroz vrata studia Kristofer je pokušao još jednom da ga ubedi da ostane. Pričao mu je o ljubavi koju oseća prema njemu, njegovim prvim koracima i važnim životnim trenucima kojima se radovao zajedno sa njim.

Laž u kojoj je živeo pokušao je da mu predstavi kao idiličan život o kakvom sanja svaki stanovnik planete koji se nalazi sa druge strane vrata. Možda bi mu Truman i poverovao da ga Kristofer pre toga nije pokušao ubiti pred milionima gledalaca zarad opstanka emisije.

U filmu se pažnja pridaje i odnosu medija prema ljudima. Studio u kom su smešteni Kristofer i ljudi iz produkcije nalazi se iznad gradića u kom živi Truman. Reditelj je na taj način pokušao predstaviti vezu između uticaja medija i Boga i objasniti kako mediji ljudima kreiraju živote. Metaforički rečeno, ponekad se igraju Boga.

Truman je svaki gledalac, čitalac, slušalac, konzument medija.

Film “Trumanov show” režirao je Piter Vir 1998. godine a scenario za film napisao je Endru Nikol. Trumana glumi Džim Keri što je još jedan dobar razlog da pogledate ovaj film ukoliko ste ljubitelji dobre komedije.

Ukoliko budete u prilici obavezno pogledajte ovaj film i razmislite koliko mediji utiču na vaše životne i kupovne odluke…

Bojana Smiljanić

U nastavku pogledajte interesantne emisije na temu medijske pismenosti…

Bojana Smiljanić