Od Bojana Smiljanić August 26, 2020 U Kreativne industrije

Kindle Paperwhite 2018

Tokom poslednjih par godina e-čitači postaju sve popularniji. Tome su dosta doprineli Džef Bezos i njegova izdavačka kuća Amazon gde se mogu kupiti e-knjige po povoljnim cenama i Kindle e-čitači uz koje je čitanje knjiga pravo uživanje.

Jedan od najtraženijih čitača je Kindle Paperwhite. Sa pozadinom koja podseća na list papira čitanje e-knjiga na njemu je prijatnije za oči (oči se manje zamaraju) u odnosu na čitanje e-knjiga na telefonima, kompjuterima ili tabletima. Imamo mogućnost da podesimo vrstu fonta, veličinu slova, razmak između redova i položaj stranice.

Kindle prihvata više vrsta formata ali pre prebacivanja knjiga na Kindle najbolje je knjige prebaciti u e-pub format. U tom slučaju imamo mogućnost da iskoristimo sve mogućnosti koje nam Kindle nudi i da knjigu podesimo onako kako nam odgovara.

Na Kindlu mogu da se čitaju i knjige u pdf formatu ali ne mogu da se podešavaju vrsta i veličina fonta. Ako je pdf knjiga uređena tako da su veličina slova i razmak između redova odgovarajući, onda to neće biti problem. Tokom čitanja pdf knjiga najbolje je prebaciti knjigu u vodoravan položaj.

Kindle Paperwhite 2018 je vodootporan i pruža nam mogućnost da pored e-knjiga u pisanom obliku slušamo i audio knjige. Za slušanje audio knjiga potrebne su nam bežične slušalice.

Na njega može da stane veliki broj e-knjiga tako da je vrlo praktičan i za ljude koji često putuju. Osim knjiga za čitanje na Kindle mogu da se prebace i drugi važni dokumenti sa našeg kompjutera, laptopa, tableta… Ne zauzima puno prostora i lak je za korišćenje. Baterija može da traje i nekoliko nedelja.

Amazon nam nudi mogućnost da putem wi fi mreže skinemo (kupimo) knjigu koju želimo. Čitaoci često na taj način kupuju knjige čiji prevodi još uvek nisu stigli u naše knjižare. Pre kupivine imamo mogućnost da prelistamo par stranica knjige kako bi bili sigurni da je to ono što želimo. Knjige takođe možemo poručiti i u štampanom izdanju.

Osim što ovim putem možemo da kupimo knjigu koju želimo, Amazonova izdavačka kuća nam takođe nudi i mogućnost da objavimo našu e-knjigu i predložimo cenu. Registracija nije zahtevna, postavljanje knjige na Amazonovom sajtu se ne naplaćuje ali Amazon uzima procenat što je očekivano. Autori knjiga dobijaju procenat svaki put kada neko kupi njihovu e-knjigu sa sajta. Čitaoci takođe imaju mogućnost da knjigu kupe i u štampanom izdanju.

Ono što može biti problem za ljude iz naših krajeva je nemogućnost postavljanja knjiga na srpskom, hrvatskom, bosanskom ili crnogorskom jeziku. Postoje neke opcije ali nisu baš po pravilima. Pored Amazona postoje i druge online izdavačke kuće koje između ostalog nude i mogućnost objavljivanja knjiga i na srpskom jeziku. One su bolja opcija ukoliko su ciljna grupa autora čitaoci iz Srbije i regiona.

Ali da se vratimo još malo na Kindle Paperwhite… Osim što je vizuelno lep i lak za korišćenje, Kindle nam nudi niz mogućnosti za brže i lakše čitanje. Knjige na Kindlu mogu da se čitaju i po mraku jer osvetljenje možemo da podesimo kako nam odgovara ali najbolje vreme za čitanje je tokom dana na dnevnoj svetlosti. Tada imamo osećaj da je ispred nas list papira (otud i njegov naziv).

Stranice e-knjige listamo kao da čitamo knjigu u štampanom izdanju. Meni je za čitanje e-knjige na Kindlu trebalo manje vremena nego za čitanje iste knjige u štampanom izdanju ali to verovatno zavisi i od čitaoca. Tokom čitanja možemo da osenčimo rečenice ili pasuse kao kada ih podvlačimo markerom u štampanom izdanju knjige. Takođe možemo da se vratimo na početak knjige, pređemo na kraj knjige ili odemo na stranicu koju želimo. Kindle pamti stranicu na kojoj smo stali sa čitanjem. Kada odlučimo da nastavimo sa čitanjem, e-knjiga se otvara na toj stranici.

Knjigu na Kindlu ili u Amazonovoj prodavnici možemo pronaći kucajući naslov ili neku od ključnih reči u polju za pretraživanje. Pomoću ključnih reči možemo pronaći i rečenicu ili pasus u e-knjizi. Ovo su neke od mogućnosti i prednosti koje nam Kindle nudi. Ukoliko se odlučite za kupovinu imaćete priliku i sami da istražite sve njegove mogućnosti.

To bi bilo neko moje mišljenje i iskustvo sa Kindle Paperwhite e-čitačem. Verujem da ćete se ovim gedžetom oduševiti kao i ja. 🙂

Mislim da u Srbiji još uvek nema u ponudi ovaj uređaj. Postoje neki drugi slični e-čitači ali prema iskustvima korisnika Kindle je trenutno najbolja opcija. Postoji mogućnost da se poruči preko Amazonove prodavnice, preko Kupinda ili da se kupi u Hrvatskoj, Nemačkoj, Austriji ili Mađarskoj.

Bojana Smiljanić

Kategorije
Najnoviji komentari