Od Bojana Smiljanić September 18, 2020 U Predstavljanje

Pisanje, prekucavanje & uređivanje dokumenata

Pisanje priča – objavljivanje knjige ili slanje priče na konkurs

Svako od nas ima neku svoju priču koju želi da podeli sa drugima. Neko piše statuse na društvenim mrežama, neko šalje priče na konkurse a oni malo hrabriji u nekom trenutku požele i da objave svoju štampanu ili elektronsku knjigu.

Autorska kartica

Ukoliko šaljete kratku priču ili roman na konkurs naići ćete na uputstvo u kojem piše koliko autorskih kartica priča ili roman koje šaljete treba da sadrže. Sličnu situaciju možete imati i kada šaljete rukopis ili prekucani tekst uredniku, izdavačkoj kući ili štampariji. Autorska kartica koristi se i za obračunavanje cene za prekucavanje i pisanje tekstova, lekturu, korekturu, redakturu ili za prevod tekstova. Zbog toga je važno da znate šta se podrazumeva pod autorskom karticom.

Autorska kartica sadrži 1500 – 1800 znakova sa razmacima. U početku se sastojala od 1800 znakova sa razmacima jer je toliko znakova moglo da stane na stranicu na kojoj se nalazio tekst prekucan pisaćom mašinom. Poslednjih godina usvojeno je i pravilo da autorska kartica sadrži 1500 znakova sa razmacima. Tako da izdavači, urednici, pisci, daktilografi, lektori i prevodioci mogu sami da odluče kako će da računaju autorsku karticu… da li kao kao 1800 znakova sa razmacima ili kao 1500 znakova sa razmacima.

Najjednostavnije rečeno, autorska kartica je zbir slova, brojeva, interpukcijskih znakova (tačka, zarez, upitnik, uzvičnik i sl.) i razmaka između reči otkucanih na jednoj stranici kucanog teksta. Taj zbir iznosi 1500 ili 1800 znakova u zavisnosti od toga kako se računa autorska kartica. Ranije, kada se kucalo na pisaćoj mašini, autorska kartica računala se kao 1800 znakova jer je taman toliko znakova moglo da stane na jednu stranicu otkucanog teksta. Danas kada kucamo na računarima i kada osim margina možemo da podešavamo i veličinu i vrstu slova i još mnogo toga, doneseno je pravilo da autorska kartica može da se računa i kao 1500 znakova.

Broj znakova i reči u tekstu možemo proveriti tako što ćemo kliknuti na Review – Word Count – (broj znakova sa razmacima) ili možemo kliknuti na broj reči ispisan u donjem levom uglu Word dokumenta, nakon čega će nam se takođe otvoriti prozorče Word Count. Broj koji tu piše odnosi se na zbir svih znakova i reči u tom tekstu / dokumentu. Kada se taj broj podeli sa 1800 dobijemo broj autorskih kartica. Na taj način proveravamo koliko autorskih kartica taj tekst sadrži.

Ako se autorska kartica računa kao 1800 znakova a tekst se kuca u standardnom fontu i sa standardnim proredom ( Times New Roman, veličina 12, standardni 1,5 prored), autorska kartica približno je jednaka stranici kucanog teksta u Wordu. Ovo je dobro znati kako biste okvirno znali kolike je veličine jedna autorska kartica i da biste se lakše uklopili u zahteve dobijene od strane urednika, izdavača ili organizatora konkursa.

Autorski tabak

Ponekad se prilikom štampanja knjige ili među uslovima slanja prekucanog rukopisa na konkurs, naglasi koliko AUTORSKIH TABAKA prekucani rukopis treba da ima. Pa nije na odmet da budete informisani i o tome ukoliko vam jednog dana zatreba ta informacija. Autorski tabak iznosi 30000 karaktera (znakova), odnosno 1800 karaktera po strani, 64 karaktera u redu. To na kraju izađe kao 16 kucanih stana. Znači, jedan autorski tabak jednak je 16 kucanih stana ukoliko se font, prored i margine podese tako da na jednu stanicu stane ukupno 1800 karaktera a u jednom redu da se nalaze 64 karaktera.

Tehničko uređivanje – formatiranje teksta

Pre nego što pošaljemo ili objavimo našu priču, moramo još jednom prekontrolisati tekst kako bi uradili lekturu, korekturu, redakturu i tehnički uredili tekst da stranica sa tekstom bude i vizuelno lepa i preglednija za čitanje.

Prilikom tehničkog uređivanja teksta, bilo da je u pitanju priča za konkurs, knjiga, maturski, seminarski ili diplomski rad, važno je odabrati odgovarajuću vrstu i veličinu fonta, prored između redova, izdvojiti naslove i podnaslove i naglasiti najbitnije reči.

Takođe moramo obratiti pažnju i na heder i futer gde se obično nalaze informacije poput naslova knjige, naziva rada ili autora i broj stranice na kojoj se upravo nalazimo.

Tehničko uređivanje (formatiranje teksta i stranice) podrazumeva još mnogo stvari poput ubacivanja slika, tabela, dijagrama, formatiranje tabela ili fotografija, ubacivanje linkova, znakove prilikom nabrajanja, objašnjavanje fotografija i fusnota i sl.

Računanje/obračunavanje cene za prekucavanje teksta – prema broju autorskih kartica

Računanje cene prema broju autorskih kartica, umesto prema broju stranica rukopisa ili kucanog teksta, koristi se radi tačnije procene količine prekucanog teksta i naplate. Tako da ni daktilograf ni autor tekstova ne budu novčano oštećeni i da nakon završenog posla svi budu zadovoljni.

Poznato je da nemamo svi isti rukopis. Neko piše sitnijim, neko krupnijim slovima. U zavisnosti od veličine rukom pisanih reči, jedna stranica rukopisa, kada se prekuca u Word-u, može zauzeti pola stranice kucanog teksta, može biti jednaka stranici kucanog teksta, a može zauzeti i stranicu i po.

Može se lako desiti situacija i da stranica rukopisa koja sadrži manje reči zauzme više prostora na prekucanoj stranici od stranice rukopisa koja sadrži više reči, jer se prilikom prekucavanja prvog teksta koristio font veće veličine ili je tokom kucanja i uređivanja teksta korišćen veći prored između redova.

Kada angažujete nekoga za daktilografske usluge a cena tih daktilografskih usluga se računa po stranici teksta, važno je da pre prekucavanja teksta sa daktilografom razjasnite šta se tačno podrazumeva pod stranicom teksta. Da li se misli na stranicu rukopisa ili na stranicu kucanog teksta? Koja vrsta i veličina fonta i koliki prored se koristi tokom prekucavanja?

Times New Roman, veličina 12, je font koji se uglavnom koristi, ali autor tekstova u dogovoru sa daktilografom može da odabere i neki drugi font, kao i veličinu fonta i vrstu proreda između redova. Ukoliko se npr. odabere font manje veličine i manji prored između redova, jasno je da će se povećati količina prekucanog teksta na stranici Word dokumenta i obrnuto.

Kada se cena obračunava prema broju autorskih kartica, u tom slučaju cena se računa prema broju otkucanih slova/znakova/reči u tekstu. Tako da cena ne zavisi od veličine rukopisa ili veličine i vrste fonta ili proreda koji se koristi prilikom prekucavanja u Word dokumentu. Računanjem cene na ovaj način umanjuje se mogućnost da neko bude oštećen, odnosno plati veću ili manju cenu za daktilografske usluge.

I u slučaju računanja cene prema autorskoj kartici treba obratiti pažnju da li se autorska kartica računa kao 1500 znakova ili kao 1800 znakova. Pod znakovima se podrazumevaju korišćena slova, brojevi, interpukcijski znakovi (tačka, zarez, dvotačka, upitnik i sl.) i razmak između otkucanih reči.

Treba biti oprezan prilikom upoređivanja cena i odabira daktilografa i obratiti pažnju na detalje. Pre odabira daktilografa i kucanja teksta, važno je razjasniti:

  1. Šta se prilikom računanja cene podrazumeva pod stranicom teksta? Rukopisna stranica ili stranica kucanog teksta?
  2. Ako se cena računa prema autorskoj kartici, da li ta kartica sadrži 1500 znakova ili 1800 znakova?
  3. Koja vrsta i veličina fonta i koliki prored između redova se koristi tokom prekucavanja teksta?
  4. Da li se ponuđena cena odnosi na skeniranje i prebacivanje teksta u Word pomoću OCR programa ili na prekucavanje teksta? Cena uglavnom nije ista a prilikom ponude neretko se naglasi niža cena (cena za prebacivanje teksta pomoću OCR programa)

Pojedinci ili firme koje nude daktilografske usluge uglavnom se odlučuju da cenu računaju prema broju stranica rukopisa ili prema broju stranica prekucanog teksta, jer je prilikom dogovaranja posla i cene to brže i jednostavnije objasniti, nego računanje cene prema broju autorskih kartica.

Kada je u pitanju standardna veličina rukopisa i standardni način prekucavanja (Times New Roman, veličina 12, standardni prored između redova 1,5), rukopisna stranica i prekucana stranica približno su jednake veličine a istovremeno se poklapaju i sa veličinom autorske kartice. U tom slučaju cena može da se obračunava prema broju rukopisnih ili prema broju prekucanih strana i da niko ne bude oštećen.

U svakom slučaju, najbitnije je u startu razjasniti na koji način se obračunava cena, da li u zavisnosti od broja stranica rukopisa, broja stranica kucanog teksta ili broja autorskih kartica. Kako bi autori rukopisa mogli bolje da procene šta tačno dobijaju za svoj novac.

Usluge na sajtu – Pisanje, prekucavanje & uređivanje dokumenata

Ukoliko se odlučite da pošaljete roman na konkurs ili da objavite knjigu i potreban Vam je neko da prekuca Vaš rukopis ili tehnički uredi (formatira) tekst koji ste već prekucali, pišite mi na bojana_kreativnopisanje@yahoo.com da se dogovorimo oko detalja posla. Dogovor možemo da obavimo i putem telefona. Rukopise i štampane materijale možete da mi pošaljete poštom ili skenirane ili fotografisane putem e-maila ili vibera. Prilikom razgovora i dogovora naglasite da li želite da tekst bude prekucan na ćiriličnom ili na latiničnom pismu. Kada rad bude završen proslediću ga na Vašu e-mail adresu u Word i Pdf dokumentu.

Iako posedujem veštinu slepog kucanja, volim da proučim rad koji prekucavam ili uređujem. Ako mi je tema kojom se bavite u Vašoj knjizi ili seminarskom, maturskom ili diplomskom radu poznata, mogu da Vas posavetujem ili da Vam pomognem tokom istraživanja teme bez dodatnih troškova.

Na sajtu www.kreativnopisanje.rs osim prekucavanja i formatiranja tekstova nude se i usluge pisanja. Cena teksta zavisi od dužine teksta i sadržaja. Ako Vam je potreban tekst za blog, portal ili časopis u formi neke zanimljive priče vezane za temu Vašeg bloga ili časopisa, cena takvog teksta kreće se između 500 din i 800 din.

Tekstovi koji promovišu Vašu firmu ili usluge koje pružate su za nijansu skuplji jer zahtevaju detaljnije istraživanje i drugačiji stil pisanja. Njihova cena iznosi 1000 din po kartici teksta (kucana stranica u fontu Times New Roman 12, prored 1,5).

Personalizovane pesme takođe su deo usluga koje možete dobiti na sajtu www.kreativnopisanje.rs.

Bojana Smiljanić