Od Bojana Smiljanić January 14, 2024 U Kreativne industrije

Beltango kvintet – koncerti za dušu

„Ponosan sam što u svetu postoji grupa kao Beltango, koja svira muziku moga oca onako kako je treba svirati. Iskreno sam se iznenadio kad sam na mestu tako drugačijem od našeg video i čuo kako se muzika Astora Pjacole izvodi sa istim osećajem. Očigledno, muzika moga oca potpuno je univerzalna, a to i Beltango dokazuje svojim čudesnim interpretacijama.“

Daniel Pjacole

Beltango kvintet osnovan je u Beogradu 1998. godine, na inicijativu Aleksandra Nikolića, prvog koncertnog bandoneoniste u Srbiji. Beltango kvintet čine Aleksandar Nikolić (bandoneon), Ivana Nikolić (klavir / vokal), Antonija Barna (violina), Bogdan Pejić (električna gitara), Petar Holik (kontrabas).

Od svog osnivanja do danas održali su preko hiljadu koncerata u Srbiji i mnogim gradovima širom sveta. Atmosfera na njihovim koncertima je nesvakidašnja, predivna i vrlo emotivna. Teško je rečima opisati emocije koje oni tokom svojih nastupa prenose putem muzike. Pored muzike, ljubav prema tangu uspešno dočaravaju i putem plesa.

Inspiraciju pronalaze u tango kulturi. Na njihovom repertoaru nalazi se tradicionalna tango muzika, kompozicije Astora Piazzole, kompozicije savremenih autora koji inspiraciju takođe pronalaze u tangu i autorske pesme Beltango kvinteta koje su mešavina tango muzike i muzike sa Balkana. Beltango kvintet dobitnik je nagrade „Premio Astor Piazzolla“ koju dodeljuje fondacija slavnog kompozitora.

Na njihovom sajtu stoji i informacija da je Beltango prvi tango orkestar sa Balkana koji u svom sastavu neguje i zvuk autentičnog bandoneona, instrumenta koji je istorijski neraskidivo povezan sa tangom i čija jedinstvena boja zvuka stvara neponovljiv doživljaj istinskog uživanja u muzici.

Ovaj instrument u Beltango kvintetu svira Aleksandar Nikolić a instrument je proslavio Astor Piazzolla, čovek koji je bandoneon uveo u koncertne sale. Bandoneon je potekao iz Nemačke a početkom 1850. godine ušao je i u druge države. Imigranti su ga sa sobom odneli u novi svet u svojim koferima i tako je ovaj instrument stigao i do Argentine i Buenos Airesa.

Bojana Smiljanić